Zabiegi na trądzik – co warto wiedzieć

Obrazek przedstawia osobę z problemami trądziku przed i po zabiegach

Trądzik, kojarzony dotąd z okresem dojrzewania, dotyka coraz więcej dorosłych mężczyzn i kobiet. Ten dość wstydliwy i krępujący problem pozostawia nieestetyczne przebarwienia, a nawet blizny. Podpowiadamy krótko, co warto wiedzieć o trądziku, aby zminimalizować szkody, jakie trądzik wyrządził na naszej skórze. 

Jakim schorzeniem jest trądzik?

Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Zwykle powstaje na skutek nadmiernej produkcji łoju. Zmniejszona ilość kwasu linolenowego prowadzi do rozwoju stanu zapalnego wokół mieszków włosowych. Zamknięcie przez zrogowaciałe zmiany skórne ujścia mieszków, sprzyja powstawaniu zaskórników, a w konsekwencji wywołuje zmiany ropne na skórze. Również nadmiar bakterii, występujących na powierzchni skóry Propionibacterium Acnes, może przyczynić się do rozwoju trądziku. 

Leczenie trądziku jest długotrwałe i może trwać od kilku miesięcy nawet do kilku lat, dlatego wymaga od pacjenta systematyczności, cierpliwości i samozaparcia. 

Skąd się bierze trądzik?

Istnieje wiele przyczyn powstawania trądziku, zarówno w wieku młodzieńczym, jak i u osób dorosłych. Najczęstsze z nich to:

  • uwarunkowania genetyczne
  • zaburzenia hormonalne
  • nadprodukcja sebum
  • niewłaściwy proces rogowacenia naskórka
  • styl życia
  • stres
  • nieprawidłowa pielęgnacja cery
  • niewłaściwa dieta
  • zanieczyszczenie środowiska

Metody leczenia trądziku

Istnieje wiele metod leczenia trądziku, zaczynając od sposobów domowych, aż po leczenie farmakologiczne. Niestety, wiele z nich przynosi skórze więcej szkody niż pożytku, a leczenie hormonalne może spowodować w organizmie nieodwracalne zmiany. Poza tym, na efekty terapii trzeba długo czekać. 

Krakowska Pracownia Wizerunku do walki z trądzikiem wykorzystuje laserowy peeling węglowy, nowoczesną technologię połączenia peelingu i światła lasera. Naniesiona na skórę twarzy i delikatnie wmasowana koloidalna zawiesina węgla, wnika we wszystkie nierówności i niedoskonałości skórne. Drobinki węgla podgrzewane są światłem lasera, a następnie rozbite wiązkę laserową o długości fali 1064. Połączenie fotoablacji i fototermolizy pozwala nieinwazyjnie usunąć warstwę rogową naskórka oraz wszystkie martwe tkanki, które blokują ujścia mieszków włosowych. Sukcesem laserowego peelingu węglowego jest takie oddziaływanie na skórę, które oczyszcza jej powierzchnię, zamyka rozszerzone pory i reguluje wydzielanie sebum. Więcej o laserowym peelingu węglowym przeczytasz w opisie usługi: ….

Usuwanie blizn i przebarwień potrądzikowych

Warto wiedzieć, że sam trądzik nie jest przyczyną powstawania blizn i zaczerwienień, ale niewłaściwa pielęgnacja skóry trądzikowej i nieumiejętne, mechaniczne usuwanie ropnych zmian. Blizny potrądzikowe często zostają na całe życie, dlatego warto już na wczesnym etapie choroby, skorzystać z zabiegów na trądzik, dostępnych na rynku usług kosmetycznych. Najlepsze efekty przynosi terapia laserem, która spłyca blizny i zmniejsza ich widoczność.