Jak wybrać dobry salon kosmetyczny? Na co zwrócić uwagę?

salon kosmetyczny

W ostatnim czasie znacząco wzrosła świadomość własnego ciała, a co za tym idzie potrzeby i oczekiwania tak kobiet, jak i mężczyzn. W odpowiedzi na nie, salony kosmetyczne świadczą coraz to szerszy zakres usług kosmetologii estetycznej, graniczących niemal z medycyną estetyczną. I tu pojawiają się dylematy, który salon kosmetyczny będzie najlepszy, na co zwrócić uwagę, zanim powierzy się swój wygląd i zdrowie w ręce specjalisty?

Higiena i bezpieczeństwo

Czysty, zadbany salon kosmetyczny to podstawa. Schludne pomieszczenie budzi zaufanie co do jakości i bezpieczeństwa przeprowadzanych zabiegów. Właściwie zaplanowana przestrzeń w salonie pozwala personelowi na ergonomiczną pracę, a Klientowi zapewnia komfort, dyskrecję i indywidualne podejście. 

Wszystkie powierzchnie powinny być dezynfekowane,a narzędzia sterylizowane po każdym zabiegu. Poza tym, jeśli do zabiegu wykorzystywane są igły lub kartridże, to opakowania powinny być otwierane w obecności Klienta tuż przed zabiegiem kosmetycznym. 

Kwalifikacje pracowników

Usługi kosmetologii estetycznej, w większym lub mniejszym stopniu, stanowią ingerencję w ludzkie ciało, dlatego kadra salonu kosmetycznego powinna mieć odpowiednie kwalifikacje do wykonywania swojego zawodu. Nie wystarczą krótkie kursy czy kilka dyplomów na ścianie, chociaż dokształcanie i szkolenia również są bardzo ważne i aktualizują wiedzę pracowników. Ta wiedza musi mieć jednak solidne podstawy, w końcu pracownikom salonu powierzamy swoje ciało, nie ma więc tu mowy o eksperymentowaniu. Po czym poznać, czy kosmetolog posiada odpowiednie przygotowanie? Dowiemy się tego podczas rozmowy o zabiegu. 

Jak powinna przebiegać pierwsza rozmowa z kosmetolog?

Rozmowa z kosmetolog powinna być nie tylko przyjemna, ale również rzeczowa i wyczerpująca. Profesjonalna rozmowa powinna poruszać najważniejsze tematy:

  • rozpoznanie potrzeb i oczekiwań Klienta
  • przedstawienie oferty zabiegu, najlepiej dopasowanego do problemu
  • przeprowadzenie wywiadu z Klientem odnośnie stanu zdrowia, przebytych chorób i przyjmowanych leków, w celu wykluczenia jakichkolwiek przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu
  • szczegółowe przedstawienie, jak będzie przebiegał zabieg
  • poinformowanie Klienta o ewentualnych skutkach ubocznych
  • wskazanie, jak należy przygotować się do zabiegu, jeśli czynności kosmetyczne takiego przygotowania będą wymagały
  • przekazanie indywidualnych zaleceń pozabiegowych
  • elastyczne ustalenie terminu planowanej usługi kosmetycznej, odpowiadające potrzebom Klienta

Kosmetolog nie może narzucać Klientowi konkretnego zabiegu. To Klient, kiedy już pozna wszystkie warunki, powinien mieć czas na podjęcie decyzji, z jakiej usługi kosmetycznej skorzysta i czy w ogóle się na nią zdecyduje. 

Wyposażenie salonu kosmetycznego

Sam wygląd salonu również sprawia, że albo do niego wejdziemy, albo zrezygnujemy z wizyty już od progu. Stonowane kolory, cicha muzyka w tle, prasa czy włączony telewizor to w zasadzie już standard każdego salonu kosmetycznego, dzięki któremu można się zrelaksować i z przyjemnością przygotować do zabiegu.

Wyposażenie salonu kosmetycznego to nie tylko wygodny fotel, chociaż i on ma duże znaczenie. Wnętrze salonu powinno być odpowiednio oświetlone i co bardzo ważne, musi posiadać drożne wentylacje, ponieważ unoszące się w powietrzu aerozole czy pyłki, mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Oferta i cennik

Oferta usług kosmetycznych powinna być ogólnodostępna i przejrzysta. Dodatkowo mile widziany jest krótki opis zabiegu, żeby Klient od razu uzyskał odpowiedzi na wszystkie swoje pytania i wątpliwości. 

Jeśli chodzi o ceny zabiegów, warto zwrócić uwagę czy salon oferuje pakiety usług, ponieważ wtedy zwykle ceny są niższe. 

Poza tym, zabieg zabiegowi nierówny. Najlepiej wybrać taki salon, w którym kosmetyczka po dokonanej ocenie stanu skóry lub obszaru ingerencji kosmetycznej, ustali z Klientem indywidualnie koszt całej procedury zabiegowej. 

Certyfikowane produkty kosmetyczne

Istotna rzecz, która nie podlega dyskusji, to kosmetyki, artykuły i wszystkie urządzenia stosowane do zabiegów. Muszą pochodzić od sprawdzonego producenta oraz posiadać wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty. Nie warto ryzykować swojego wyglądu, a nawet zdrowia, dla tańszych zamienników lub półśrodków. 

Opinie o salonie kosmetycznym

Zawsze warto zasięgnąć opinii o salonie kosmetycznym, do którego zamierzamy się wybrać. Oceny na stronie internetowej nie zawsze są wiarygodne, ponieważ pozytywne mogą pochodzić od osób zaprzyjaźnionych z salonem, negatywne zaś od konkurencji. Najlepiej zapytać znajomych, którzy korzystają z usług wybranego salonu kosmetycznego lub poddają się właśnie takim zabiegom, jakimi jesteśmy zainteresowani.

Jeżeli szukasz najlepszego salonu kosmetycznego w Krakowie – odwiedź Krakowską Pracownię Wizerunku. Sprawdź opinie o naszym salonie, a przekonasz się, że spełniamy wszystkie warunki wymienione powyżej, a nasi specjaliści zajmą się Twoim wyglądem kompleksowo!

Zobacz także:

powiększanie ust na płasko
Powiększanie ust na płasko – na czym polega?
lifting rzęs
Lifting rzęs – sposób na wydłużone i podkręcone rzęsy